Til bilberegningen
Byt Dyt

Privatleasing eller køb

Er det billigst at privatlease eller købe den samme bil?

Bilen du regner på: en ny elbil til 250.000 kr.

250.000 kr.

Samme bil i begge beregninger – kun betalingsformen er forskellig.

Har du et leasingtilbud? Indsæt skærmbillede eller tekst, så udfylder vi felterne.

Træk et skærmbillede af tilbuddet hertil

– eller indsæt med Ctrl+V / vælg fil. PNG, JPG eller WebP, højst 10 MB.

Vi henter ikke selv noget fra andre sider. Det, du indsætter, aflæses automatisk og gemmes ikke. Tjek altid tallene.

Leasingaftalen

Periode
15.000 km
15.000 km

Billigst over 3 år

Køb

Køb er 38.356 kr. billigere i alt – 1.065 kr. pr. måned i gennemsnit.

Brændstof og strøm er ens for samme bil. Derfor sammenligner totalerne øverst uden dem; i opgørelsen nedenfor er de med, så du kan se de samlede udgifter.

Privatleasing

171.200 kr.

4.756 kr. pr. måned i gennemsnit

Førstegangsydelse
20.000 kr.
Leasingydelser
126.000 kr.
Ekstra kilometer og aflevering
0 kr.
Faste udgifter
24.000 kr.
Mistet renteindtægt
1.200 kr.

Køb

132.844 kr.

3.690 kr. pr. måned i gennemsnit

Værditab
67.750 kr.
Faste udgifter
40.260 kr.
Renter og mistet renteindtægt
24.834 kr.
  • Leasing svarer sig, hvis bilen er værd under 143.423 kr. efter 3 år.
  • Leasingydelsen må højst være 2.435 kr. pr. måned, før køb er billigst.
Beregnet med: bil 250.000 kr. · leasing 3.500 kr. pr. måned · førstegangsydelse 20.000 kr. · værditab 10 %/år · billån 4 % over 84 mdr., udbetaling 0 kr. · opsparingsrente 2 %.Alle priser og forudsætninger kan rettes længere nede – resultatet regnes om med det samme.Ret forudsætningerne ↓

Mange leasingaftaler kan tidligst opsiges efter 12 måneder (FDM)

Vejledende beregning – ikke rådgivning. Læs mere

Alle udgifter over 3 år

PostPrivatleasingKøb
Førstegangsydelse / udbetaling20.000 kr.0 kr.
Leasingydelser126.000 kr.0 kr.
Værditab0 kr. leasingselskabets risiko67.750 kr.
Renter på billån0 kr.24.363 kr.
Mistet renteindtægt1.200 kr.471 kr.
Ekstra kilometer0 kr.0 kr.
Regning ved aflevering (slid/skader)0 kr.0 kr.
Forsikring24.000 kr.24.000 kr.
Service og reparationermed i ydelsen12.000 kr.
Ejerafgiftmed i ydelsen2.760 kr.
Vejhjælpmed i ydelsen1.500 kr.
Dæk og vinterhjul0 kr.0 kr.
Syn0 kr.0 kr.
Brændstof/strømsamme i begge13.770 kr.13.770 kr.
I alt uden brændstof/strøm171.200 kr.132.844 kr.
I alt med brændstof/strøm184.970 kr.146.614 kr.

Brændstof/strøm: 15.000 km/år med forsidens energimodel og landeprofilens priser.

Fordeling

Privatleasing

Køb

KørselFaste udgifterVærditab/ydelserPenge bundet i bilen

Det slipper du for ved leasing

  • Færre penge ud her og nu: førstegangsydelse 20.000 kr. mod udbetaling 0 kr. ved køb. Pr. måned: 4.167 kr. (ydelse og egne faste udgifter) mod 4.536 kr. (låneydelse og faste udgifter). Det er likviditet, ikke omkostning.
  • Ingen risiko for bilens værdi: du skal ikke sælge bilen eller tænke på, hvad den er værd, når du vil skifte.
  • Faste, kendte udgifter: service, ejerafgift, vejhjælp er med i ydelsen.

Det binder du dig til

  • Km-grænse: 15.000 km/år; hver ekstra km koster 1 kr..
  • Opsigelse: mange aftaler kan tidligst opsiges efter 12 måneder (FDM).
  • Regning ved aflevering for slid og skader.
  • Du ejer ikke bilen bagefter – ved køb har du en bil til ca. 182.250 kr. efter 3 år (restværdi).

Det skal du betale

Privatleasing

Ved start
20.000 kr.
Pr. måned, første år
4.167 kr.

Køb

Ved start
0 kr.
Pr. måned, første år
4.536 kr.

Budgettet viser leasingydelse eller låneydelse plus faste udgifter og evt. overkørte km. Engangsbeløb og afleveringsregning betales særskilt. Ved køb er afdrag ikke en udgift i totalen – de opbygger værdi i bilen.

Samlet udgift måned for måned

Økonomisk udgift, ikke betalinger: køb fordeler årets værditab, renter og faste udgifter jævnt over månederne. Leasingens førstegangsydelse ligger ved start og afleveringsregningen til sidst.

PrivatleasingKøb
Ret forudsætningerne

Privatleasing

Skøn – tjek din aftale.

0 kr.

Skøn – tjek din aftale.

Hvad er med i ydelsen?

Tjek din aftale – indholdet varierer.

Køb

0 kr.
4 %
84 mdr.
Drivmiddel
10 %/år
8.000 kr./år

Skøn

4.000 kr./år
500 kr./år
0 kr./år
920 kr./år

Beregnet efter CO2-tabellen 2026

2 %
Hvem betaler hvad ved privatleasing
  • Forsikring: typisk dig – leasingselskabet kræver normalt kaskoforsikring, fordi de ejer bilen. Kun nogle aftaler har den med.
  • Service og vedligehold: med i de fleste aftaler (FDM fraråder aftaler uden).
  • Reparationer: nyvognsgaranti dækker typisk fejl; skader og slid ud over normalt betaler du selv, ofte ved aflevering.
  • Brændstof/strøm, dæk, parkering: dig, medmindre aftalen siger andet.

Tjek altid din aftale.

Kilde: FDM – vigtigt at vide om privatleasing

Sådan regner vi

Brændstof og strøm er ens for samme bil. Derfor sammenligner totalerne øverst uden dem; i opgørelsen nedenfor er de med, så du kan se de samlede udgifter.

Leasing: førstegangsydelse, månedlige ydelser, overkørte kilometer og afleveringsregning lægges sammen. Poster uden for aftalen bruger købssidens beløb. Syn er med på begge sider efter samme aldersregler.

Køb bruger forsidens model: værditab af restværdien, lånerenter, mistet renteindtægt og faste udgifter. Service og syn følger bilens alder. Restværdien er trukket fra; afdrag tælles ikke som en ekstra udgift.

Mistet renteindtægt beregnes på førstegangsydelsen hvert år ved leasing og på friværdien ved årets start ved køb. Vippepunkterne ændrer kun værditab eller leasingydelse; alle andre tal holdes fast.

Bilen antages ny ved start. Priser er inkl. moms. Vi antager samme leasingydelse og vilkår i hele perioden; undersøg muligheden for aftaleforlængelse. Der regnes ikke med tilbagebetaling for underkørte kilometer, prisændringer eller ekstra gebyrer.

Vejledende beregning – ikke rådgivning. Læs mere